Dinje i lubenice
Iako ih mnogi nazivaju voćem, lubenice i dinje spadaju u povrće i to u istu grupu sa tikvicama, krastavcem i bundevom.
Mogu se proizvoditi direktnom setvom semena ili preko rasada. U oba slučaja, prilikom setve ili sadnje najbolje je zemljište đubriti stajnjakom, pri čemu se đubre celi redovi ili samo kućice u koje će se stavljati biljke. Nakon đubrenja, poželjno je da se zemljište prekrije folijom koja ima ulogu termoregulacije i zaštite od korova. Posle postavljanja folije, možete pristupiti setvi semena ili rasađivanju rasada.
U organskim uslovima proizvodnje, u tehnologiji gajenja lubenica i dinja, za ishranu zemljišta ne koriste se mineralna đubriva a u svrhu zaštite od bolesti , štetočina i korova ne primenjuju se sintetički pesticidi. Kao zamena mineralnih đubriva, u upotrebi su stajnjak, osoka, kompost, glistenjak ,… Za zaštitu useva koriste se prirodni pesticidi, koji najčešće proizvođač sam proizvodi na sopstvenom gazdinstvu.
Dobar predusev za dinje i lubenice su višegodišnje trave i leguminoze, zadovoljavajući predusev su biljke kupusnjače, dok su vrežaste kulture, paradajz i paprika loši predusevi.
Baštu je poželjno organizovati tako da susedna biljka dinji bude kukuruz, a lubenici – praziluk, cvekla, niska boranijam endivija i spanać. Takođe, prilikom organizacije obratite pažnju da se dinja ne nalazi pored krompira a lubenica pored crnog luka, belog luka i krompira.
Lubenice i dinje u sebi sadrže najviše vode – čak oko 90%. Zbog toga su, osim kao najbolje letnje osveženje, veoma pogodne za čišćenje organizma, a zbog niske kalorijske vrednosti (100 g samo oko 30 kcal) često su na jelovniku osoba na dijeti.
Osim što čiste bubrege od višegodišnjih naslaga, poboljšavajući njihovu funkciju i potpomažući izbacivanje peska, lubenice i dinje utiču direktno i indirektno na čišćenje i bolju funkciju zglobova i kičme.
Konzumiranjem ovog povrća, organizam se oslobađa viška soli u svim delovima organizma gde se ona skuplja zbog zdravstvenih razloga ili prekomerne upotrebe. Osim toga, lubinice i dinje su korisne za creva jer pomažu i normalizaciji mikroflore i uspostavljaju PH ravnotežu krvi.
Organske dinje i lubenice najviše se prodaju na pijacama organske hnane na Novom Beogradu i u Novom Sadu na pijaci “Moj salaš”. Mogu se naći u bolje snabdevenim trgovačkim lancima kao što su Mercator, Univerexport i sl. Takođe, možete kupiti kod sledećih proizvođača:
Podrška mladima kroz razvoj Centra za učenje
"Smatramo da ovako koncipiran Centar može u velikoj meri da doprinese unapređenju znanja proizvođača koji planiraju da se uključe u organsku proizvodnju..." Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pomoćnik ministra Nenda Katanic
"Od samog početka GIZ/ACCES programa smo prepoznali Centar za organsku proizvodnju iz Selenče kao veoma važnog i posvećenog partnera u zajedničkim naporima da se podrži razvoja organskog sektora u Srbiji." GIZ/ACCES Projekt Manadžer - Emilija Stefanović
"Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i projekte Centra iz Selenče, kao i da pružimo pomoć i uzmemo aktivno učešće u imaplementaciji." Autonomna pokrajina Vojvodina, Sekreterijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Pokrajinski sekretar Miroslav Vasin