Kukuruz (Zea mays) je jednogodišnja biljka - žitarica iz porodice trava (Graminae). Razvile su se različite sorte sa širokom primenom u prehrambenoj industriji. Kukuruz je jednogodišnja biljka visine 1,5 do 3 metra. Stabljika je snažna, srcikasta sa širokirn linearnim listovima. Muški i ženski cvetovi odvojeni su na stabljici. Muški su cvetovi smešteni u obliku metlice, na vrhu stabljike, dok se ženski cvetovi nalaze u pazuhu donjih listova i izbijaju između lista i stabljike. Za vreme cvatanja iz lisnih omotača izbijaju nitasti ženski cvetovi što se stvaraju u parovima, a nazivaju ih ''kukuruznom svilom''. Vreme cvetanja ove biljke proteže se od juna do avgusta.
Organska proizvodnja kukuruza u odnosu na površine kukuruza koje se gaje na konvencionalni način još uvek zauzima jako mali procenat. Dalje širenje sprečava često zastupljen GMO kukuruz koji obezbeđuje veće prinose a samim tim i veći profit. Takođe, troškovi ulaganja u takvu proizvodnju znatno su smanjeni u odnosu na organske uslove gajenja.
Organski kukuruz karakteriše sertifikovana proizvodnja bez upotrebe GMO biljaka, mineralnih đubriva i sintetičkih sredstava za zaštitu bilja. Samim tim finalni proizvod je zdraviji i ma veću nutritivnu vrednost u odnosu na onaj dobijen iz klasične poljoprivrede.
Dominacija i superiorni položaj kukuruza uslovljeni su izuzetno širokim, veoma raznovrsnim i ogromnim mogućnostima njegovog korišćenja.
Kukuruz tvrdunac - Ima veliku energetsku i hranljivu vrednosti zrna, od samlevenog zrna prave kukuruzni hleb i palenta, savremenom tehnologijom dobija se veliki broj proizvoda koji se koriste u ishrani ljudi i domaćih životinja.
Zadržao se izvestan broj sorti, naročito u nerazvijenim i brdsko-planinskim krajevima. Sorte mogu biti izuzetno značajne za gajenje u organskoj proizvodnji jer su autohtone što znači da su prilagođene uslovima u kojima se odvija proizvodnja.
Brojni su primeri tradicionalnih sistema gajenja kukuruza i pasulja, kukuruza i tikava.
Od tvrdunaca najviše su bili zastupljeni žuti i beli osmak.
Kukuruz šećerac - Kontrola korova je jedan od najvećih izazova u proizvodnji šećerca. Kontrola insekata i bolesti u proizvodnji organskog šećerca se bazira na prevenciji.
Mnogi hibridi šećerca pokazuju sklonost ka formiranju zaperaka koje ne treba uklanjati jer ova mera ne povećava prinos, kvalitet ili veličinu klipa ali dovodi do mehaničke povrede biljnog tkiva što predstavlja otvorena vrata za brojne patogene.
Kukuruz kokičar - Gaji se zbog ukusne i nutritivno visoko vredne kokice. Stres prouzrokovan nedostatkom vlage, može značajno smanjiti prinos i kvalitet zrna. Berba i skladištenje zrna kokičara predstavljaju kritične operacije po pitanju tehnološkog kvaliteta zrna.
Agrotehničke mere su od posebnog značaja za dobijanje zdravih, dobro razvijenih biljaka kukuruza, sposobnih da izdrže napad štetnih organizama. Od agrotehničkih mera, rotacija useva se ističe kao najefikasnija, često i najjeftinija mera (primer kukuruzne zlatice).
Kontrola bolesti u organskoj proizvodnji kukuruza se bazira na pravilnom plodoredu, izbalansiranoj ishrani biljaka, blagovremenoj primeni agrotehničkih mera tokom vegetacije, upotrebi zdravog semena za setvu i izboru tolerantnih hibrida.
Obrada zemljišta je jedna od najznačajnijih direktnih mera borbe protiv korova i važna karika u stvaranju uslova za brz početni porast useva i jačanje konkurentske sposobnosti kukuruza prema korovima. Ranom obradom zemljišta uništavaju se tek ponikli korovi ali i provocira na nicanje novi talas korova koji se efikasno može eliminisati ili još jednom plitkom obradom ili termičkim tretmanom. Dobar efekat može se postići i plitkom obradom cele površine, ili kultivacijom na slepo.
Organski kukuruz može se kupiti u svim većim bolje snabdevenim lancima prodaje poput Mercatora, Univerexporta ili kod proizvođača.
Podrška mladima kroz razvoj Centra za učenje
"Smatramo da ovako koncipiran Centar može u velikoj meri da doprinese unapređenju znanja proizvođača koji planiraju da se uključe u organsku proizvodnju..." Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pomoćnik ministra Nenda Katanic
"Od samog početka GIZ/ACCES programa smo prepoznali Centar za organsku proizvodnju iz Selenče kao veoma važnog i posvećenog partnera u zajedničkim naporima da se podrži razvoja organskog sektora u Srbiji." GIZ/ACCES Projekt Manadžer - Emilija Stefanović
"Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i projekte Centra iz Selenče, kao i da pružimo pomoć i uzmemo aktivno učešće u imaplementaciji." Autonomna pokrajina Vojvodina, Sekreterijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Pokrajinski sekretar Miroslav Vasin