Pasulj je jednogodišnja biljka iz porodice mahunarki, velike hranljive vrednosti. Najpoznatija je i najrasprostranjenija mahunarka u celom svetu i kao povrtarska kultura ubraja se u grupu zrnastih mahunarki.
U uslovima organske prizvodnje može da se gaji kao glavni usev, postrni usev ili kao međuusev. Značajan je jer pripada biljkama pod nazivom “legiminoze“, ove biljke na svom korenovom sistemu formiraju kvržice u kojima se nakuplja azot i njihovim zaoravanjem zemljište se obogaćuje pomenutim elementom. Ovo je veoma značajno, s obzirom da je izbor đubriva u organskoj poljoprivredi čije upotreba je dozvoljena veoma sužen. Najčešće se od organskih đubriva koriste stajnjak, osoka, kompost i zelenišno đubrivo. Ostali načini i ostala organska đubriva zastupljeni su u manjoj meri.
U uslovima organskog ratarenje zabranjena je upotreba hemijskih preparata koji se koriste za suzbijanje bolesti, štetočina i korova. Akcenat se daje prirodnim preparatima koje se mogu kupitii na tržištu ili napraviti na sopstvenom gazdinstvu.
Ceo proces organska proizvodnje strogo je kontrolisan od strane sertifikacionih kuća koje su nadležne za praćenje tehnologije proizvodnje, redovne kontrole kao i izdavanje potvrde odnosno sertifikata o organskoj proizvodnji. Sticanjem sertifikata, proizvođač ima pravo da proizvode plasira na tržište kao organske i da dobije veću novčanu nadoknadu, s obzirom da su troškovi ulaganja u organskoj poljoprivredi veći u odnosu na konvencionalnu.
Kod izbora sorte za gajenje, značaj se pridaje autohtonim sortama. To su sorte koje su prilagođene na postojeće klimatske uslove i u njima daju najbolje prinose. Neke od autohtonih sorti koje se gaje u organskoj poljoprivredi su:
1. Slavonski Žuto Zeleni: Ova sorta je niskog rasta oko 40 cm, ima žućkasto-zelenkaste boje zrna, težina od 1000 zrna iznosi oko 400g.
2.Sremac: Ova vrsta je isto niskog rasta oko 40 cm, spada u sorte kratke vegetacije pre stigne da iznese plod pa izbegava suše, zrno je zelenkaste boje, težina od 1000 zrna iznosi oko 400 g.
3.Zlatko: Ova sorta je velikog i bujnog rasta, duža vegetacija oko 80 dana, zrno je zlatno-žute boje, težina od 1000 zrna iznosi oko 450 g.
4.Dvadesetica: srednje sorta, i vrlo rana sorta vegetacije oko 70 dana, zrno je bele boje, sorta intezivne agro tehnike, masa od 1000 zrna iznosi oko 400 g.
5. Balkan: pasulj odličnog ukusa, otporan na bolesti.
6.Tetovac: jedan od najpoznatijih sorti je ova vrsta, ima bela zrna.
Neutralan ukus pasulja omogućava niz kombinacija s različitim namirnicama i začinima, a dostupnost tokom cele godine njegovu široku primenu pri kuvanju. Pasulj je značajan izvor proteina, ugljenih hidrata, dijetetskih vlakana, minerala (gvožđe, kalijum, selen, molibden) i vitamina (tiamin, vitamin B6 i folne kiselina).
Leguminoze predstavljaju značajno mesto u ljudskoj ishrani i predstavljaju model ishrane za ljude sa nižim prihodima i za zemlje u razvoju. Leguminoze predstavljaju obrok za siromašnije ljude, a s druge strane su dobar izvor nutritijenata. To je bitan i jeftin izvor proteina, dijetetskih vlakana i skroba za veći broj ljudske populacije, najčešće u zemljama u razvoju.
Može se kupiti u maloprodajnim objektima koje pored konvencionalnih drže i organske proizvode, u većim trgovačkim lancima kao što su Mercator, Univerexport i sl. ,na organskoj pijaci na Novom Beogradu, na pijaci “Moj Salaš” u Novom Sadu, kao i kod sledećih proizvođača.
Podrška mladima kroz razvoj Centra za učenje
"Smatramo da ovako koncipiran Centar može u velikoj meri da doprinese unapređenju znanja proizvođača koji planiraju da se uključe u organsku proizvodnju..." Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pomoćnik ministra Nenda Katanic
"Od samog početka GIZ/ACCES programa smo prepoznali Centar za organsku proizvodnju iz Selenče kao veoma važnog i posvećenog partnera u zajedničkim naporima da se podrži razvoja organskog sektora u Srbiji." GIZ/ACCES Projekt Manadžer - Emilija Stefanović
"Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i projekte Centra iz Selenče, kao i da pružimo pomoć i uzmemo aktivno učešće u imaplementaciji." Autonomna pokrajina Vojvodina, Sekreterijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Pokrajinski sekretar Miroslav Vasin