Saznajte šta je to organski proizvod i koje on prednosti donosi, zašto je bolje koristi organske proizvode ili kako ih prepoznati...
Saznajte kako se dobijaju organski proizvodi, od poljoprivrede i stočarstvra, načina čuvanja i obrade organskih dobara...
22-09-2017
U okviru projekta “Nastupajući organski svet”, koji je podržan u okviru programa „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“, 22. septembar 2017. godine održana je radionica pod nazivom „Održivi ruralni razvoj kroz saradnju na lokalnom nivou“.
Lokalne zajednice i lokalno stanovništvo najjači su stub ruralnog razvoja i oko njega bi trebalo da se grana mreža inicijativa i aktivnosti koje za cilj imaju unapređenje kvaliteta života, privrednog i socijalnog ambijenta u ovim područjima, ocenjeno je na okruglom stolu u Baču, na kojem su učestvovali predstavnici Opštine Bač, TO Bač, EU Info Point-a Novi Sad, Centra za organsku proizvodnju Selenča, Udruženja građana Luka znanja, poljoprivredni proizvođači, kao i učenici i nastavnici Poljoprivredne škole u Baču.
Teme razgovora sa predstavnicima lokalne samouprave, proizvođačima i predstavnicima civilnog društva sa područja Opštine Bač odnosile su se na pregovrački proces u pristupanju Evropskoj uniji, Poglavlje 11 - poljoprivredu i ruralni razvoj, te razvoj dijaloga na lokalnom nivou.
-Ruralni razvoj je kompleksno pitanje i predstavlja multifunkcionalni koncept koji podrazumeva četvorostruku ulogu – ekonomsku, ekološku, kulturološku i sociološku. Ruralni razvoj obihvata i infrastrukturu u našoj sredini, i socijalni i obrazovni razvoj, i razvoj proizvođača i privatnog sektora, i razvoj turizma…
To je složena tema kojom ćemo se dugo baviti, a to znači da će nam trebati puno alata, mehanizama i izvora da napravimo značajniji rezultat. Zbog toga je važno da sagledamo mogućnosti unapređenja ruralnog razvoja koriščenjem pretpristupnih fondova EU namenjenim upravo ruralnim područjima i stanovništvu u tim oblastima – kazala je menadžerka EU Info Point-a Novi Sad I članica Centra za organsku proizvodnju Biljana Viduka.
Ona je naglasila da process pregovora sa EU treba posmatrati iz ugla lokalne sredine jer će u krajnjem ishodištu se sve implementirati na lokalnom nivou.
-Poruka i inicijativa mora da krene od lokalnog stanovništva. Neophodno je da se izgrade mehanizmi koji to omogućavaju – kazala je Biljana Viduka.
Jedan od mehanizama koje EU koristi za plasiranje svojih politika i sredstava namenjenih ruralnom razvoju je osnivanje lokalnih akcionih grupa, čiji je cilj da se na kvalitetan način okupe, organizuju i povežu javni, privredni i civilni sektor lokalne zajednice kako bi se zajedničkim naporima kroz izradu lokalnih razvojnih strategija i kroz realizaciju konkretnih zajedničkih razvojnih projekata podigla konkurentnost i unapredio sveukupni razvoj područja, objasnila je ona.
Predstavnica Centra za organsku proizvodnju Selenča Slađana Gluščević osvrnula se na značaj programa IPARD, pretpristupnog finansijskog instrumenta za pomoć poljoprivredi i ruralnom razvoju, preko kojeg je iz budžeta EU Srbiji opredeljeno 175 miliona evra.
Predstavljajući IPARD program 2014-2020, mogućnosti i procedure za konkurisanje za bespovratnu pomoć iz ovog programa, ona je naglasila da lokalna samouprava mora da se aktivnije uključi u sve to jer je neophodno da se na lokalnom nivou obezbedi potpuno sprovođenje nacionalnog zakonodavstva kako bi budući korisnici finansijske pomoći iz IPARD-a mogli da konkurišu i kako bi mogli da realizuju svoje projekte.
Podrška mladima kroz razvoj Centra za učenje
"Smatramo da ovako koncipiran Centar može u velikoj meri da doprinese unapređenju znanja proizvođača koji planiraju da se uključe u organsku proizvodnju..." Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pomoćnik ministra Nenda Katanic
"Od samog početka GIZ/ACCES programa smo prepoznali Centar za organsku proizvodnju iz Selenče kao veoma važnog i posvećenog partnera u zajedničkim naporima da se podrži razvoja organskog sektora u Srbiji." GIZ/ACCES Projekt Manadžer - Emilija Stefanović
"Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i projekte Centra iz Selenče, kao i da pružimo pomoć i uzmemo aktivno učešće u imaplementaciji." Autonomna pokrajina Vojvodina, Sekreterijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Pokrajinski sekretar Miroslav Vasin