Saznajte šta je to organski proizvod i koje on prednosti donosi, zašto je bolje koristi organske proizvode ili kako ih prepoznati...
Saznajte kako se dobijaju organski proizvodi, od poljoprivrede i stočarstvra, načina čuvanja i obrade organskih dobara...
17-10-2015
U petak 16. oktobra 2015. godine gosp. Đorđe Ćurčić zamenik župana Vukovarsko-srijemske županije posetio je Centar za organsku proizvodnju u Selenči. Gost je tokom posete pored prostorija Centra, obišao kompaniju Zdravo organic doo i Farm inkubator organske proizvodnje.
Sastanku su prisustvovali predsednik Centra gosp. Jozef Gašparovski, gđa.Slađana Gluščević urednica Info portala Agrosmart, gđa. Vera Čelić direktorka Agencije za regionalni razvoj AP Vojvodine i gosp. Dejan Viduka direktor SPESCOM Consulting-a.
Centar za organsku proizvodnju je predstavio svoje aktivnosti u poslednje tri godine, kao i naredne planove.
Prisutni su imali priliku i da se upoznaju sa poslovanjem jednog od osnivača Centra, kompanije Zdravo organic doo, kao i da pri obilasku Farm inkubatora za organsku proizvodnju poslušaju prezentaciju o modelu rada inkubatora, njegovog doprinosa za razvoj preduzetništva u regionu Bačke kao i značaja koji ima za razvoj organske proizvodnje.
Prisutni su se saglasili da s obzirom na velike sličnosti oblasti sa obe strane granice, zajedničkih ekonomskih i društvenih interesa postoji veliki prostor za saradnju.
Buduća saradnja će se odvijati u pravcu podrške kolegama iz Vukovarsko-srijemske županije kako bi i sličan koncept izgradili i na području njihove Županije. Centar za organsku proizvodnju će preniti svoj model i pomoći pri uspostvaljanju održivog koncepta koji će omogućiti proizvođačima da unaprede svoju proizvodnju i plasman u regionu.
Sledeći sastanak zakazan je za početak novembra.
Vukovarsko-srijemska županija je najistočnija hrvatska županija i nalazi se na prostoru zapadnog Srema. Kroz županiju prolaze važni međunarodni kopneni (drumski i železnički) i rečni pravci (Dunav i Sava).
Županija je podeljena na 5 gradova i 26 opština.
Vukovarsko-srijemska županija raspolaže bogatim prirodnim resursima od kojih su najznačajniji obradive površine, šume, nalazišta nafte, gasa, gline i šljunka te razvijena hidrografska mreža.
Takođe je važan i izuzetno povoljan geoprometni položaj Županije, koja se nalazi na raskrsnici puteva koje povezuju Istok sa Zapadom te Srednju Evropu sa izlaskom na more. Sve to rezultiralo je tradicionalnom ratarsko - stočarskom proizvodnjom i šumarstvom, razvitkom industrije i trgovine te konačno veoma bogate kulture.
Poljoprivreda je uz prehrambenu industriju najznačajnija delatnost sa dominantnom ulogom u ukupnoj privrednoj strukturi.
Poljoprivredne površine zauzimaju 150.856 ha ili 61,8% površine Županije od kojih se 93% odnosi na oranice i vrtove, dok ostatak od 7% jesu pašnjaci, livade, vinogradi i voćnjaci. U privatnom vlasništvu nalazi se 58% poljoprivrednih površina, a preostali deo bivšeg društvenog sektora u vlasništvu je države.
Ratarska proizvodnja okrenuta je tradicionalnim ratarskim kulturama kao što su pšenica, kukuruz, šećerna repa, soja, suncokret i ječam, dok je u stočarskoj proizvodnji najzastupljenije svinjogojstvo i govedarstvo uz primetan razvoj, u novije vreme, ovčarstva i kunićarstvo.
Primarna poljoprivredna proizvodnja uslovila je posle Drugog svetskog rata intenzivniju izgradnju u prehrambenoj industriji. Danas su na području Županije kvalitetno strukturirani kapaciteti za proizvodnju šećera i špirita, mleka i mlečnih prerađevina, mlinsko-pekarskih proizvoda, mesa i suhomesnatih proizvoda, prerađevina od voća i povrća, vina, stočne hrane te doradu i preradu semena.
Ukupne šumske površine sa nadaleko poznatim spačvanskim bazenom zauzimaju 69011 ha što čini 28,3% površine Županije i uglavnom su zastupljene glasovitim slavonskim lužnjak i poljskim jasenom. To je bila dobra osnova za razvoj drvoprerađivačke industrije čiji su kapaciteti uglavnom instalirani u dva velika preduzeća. U poslednje vreme se otvara veći broj firmi - drvoprerađivača iz oblasti malog i srednjeg preduzetništva. (Izvor: www.wikipedia.org)
Podrška mladima kroz razvoj Centra za učenje
"Smatramo da ovako koncipiran Centar može u velikoj meri da doprinese unapređenju znanja proizvođača koji planiraju da se uključe u organsku proizvodnju..." Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pomoćnik ministra Nenda Katanic
"Od samog početka GIZ/ACCES programa smo prepoznali Centar za organsku proizvodnju iz Selenče kao veoma važnog i posvećenog partnera u zajedničkim naporima da se podrži razvoja organskog sektora u Srbiji." GIZ/ACCES Projekt Manadžer - Emilija Stefanović
"Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i projekte Centra iz Selenče, kao i da pružimo pomoć i uzmemo aktivno učešće u imaplementaciji." Autonomna pokrajina Vojvodina, Sekreterijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Pokrajinski sekretar Miroslav Vasin