Saznajte šta je to organski proizvod i koje on prednosti donosi, zašto je bolje koristi organske proizvode ili kako ih prepoznati...
Saznajte kako se dobijaju organski proizvodi, od poljoprivrede i stočarstvra, načina čuvanja i obrade organskih dobara...
26-02-2016
U Selenči je 25. februara 2016. godine održana konferencija kojom je završen projekat „Pomoć u izgradnji kapaciteta i usluga za podršku organske poljoprivrede u Srbiji”, sproveden u periodu 2013 – 2016. godina, koji je finansijski podržalo Ministarstvo poljoprivrede Republike Mađarske, uz koordinaciju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
Organska poljoprivreda poseduje potencijal potreban da ta vrsta proizvodnje postane jedan od strateških pravaca razvoja srpskog agrara ali je za to neophodno podsticanje razvojno-istraživačke delatnosti i primena savremenih metoda transfera znanja, poručeno je sa konferencije Centra za organsku proizvodnju Selenča (COPS) i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), održane danas u Selenči.
-Projekat je bio veoma uspešan, svi partneri su kvalitetno realizovali aktivnosti, a poljoprivrednici su pokazali veliko interesovanje, što je zapravo i najveći rezultat ovog projekta. Stoga nam je posbeno zadovoljstvo što je završna konferencija organizovana u Seleneči uz prisustvo više od stotinu učesnika uključujući goste iz Hrvatske – poručio je Aleksandar Mentov iz FAO.
Uz njega, konferenciju su otvorili i član Upravnog odbora COPS-a Saša Vitošević, predsednik Opštine Bač Dragan Stašević i predstavnica Ministarstva poljoprivrede Jelena Milić.
Među učesnicima konferencije bili su i predstavnici Vlade Vojvodine te Vukovarsko-srijemske županije.
Naglašeno je da je cilj projekta bio povećanje kapaciteta poljoprivrednika i drugih učesnika u lancu vrednosti organske poljoprivrede kroz participativne obuke u „školama u polju“ i poljoprivrednim poslovnim školama, a tu svrhu je podržan i COPS.
Kroz otvorene i poslovne škole koje je organizovao Centar u tri ciklusa prošlo je 899 proizvođača, učenika srednjih škola i stručnjaka koji su vodili nastavu. Škole su organizovane u Somboru, Ljutovu, Čurugu, Torku, Kisaču, Rumi i Selenči, a iskustva i znanja poljoprivrednicima, početnicima u ovoj vrsti proizvodnje, preneli su najuspešniji proizvođači organske hrane u Srbiji, koji su danas dobili sertifikate o završenom trening procesu u skladu sa utvrđenom FAO metodologijom.
U okviru projekta opremljene su učionice u prostorijama COPS-a, pokrenut je internet portal sa bazama proizvođača i njihovom ponudom, uspostavljena su i demonstraciona polja u Srednjoj poljoprivrednoj školi u Baču. Realizovane su i brojne istraživačke aktivnosti u koje su bili uključeni instituti, univerziteti, a razvijena je i internet platforma za promociju, edukaciju i povezivanje poljoprivrednika.
Jačanje kompetencija iz oblasti organske poljoprivrede potpomognuto je osavremenjivanjem nastavnih planova i programa srednjih škola i inkluzivnom praktičnom obukom nastavnika i učenika. Institucionalni okvir za razvoj inkluzivnog lanca vrednosti organske poljoprivrede je osnažen zajedničkom formulacijom Nacionalnog programa za razvoj kapaciteta i obezbeđivanje usluga podrške za regionalni razvoj organske proizvodnje.
U okviru konferencije povodom završetka projekta koji su realizovali COPS i FAO potpisani su sporazumi o saradnji sa partnerima iz Srbije i Hrvatske. Aktivnosti realizovane u toku ovog projekta nastaviće COPS, Centar za ekološku proizvodnju i održivi razvoj Vukovar (CEPOR) te Info centra za ruralni razvoj Agrosmart iz Novog Sada.
Boljoj vidljivosti projekta i jačanju svesti o organskoj poljoprivredi doprinelo je Nacionalno udruženje za razvoj organske proizvodnje „Serbia Organika“.
Konferenciji je prisustvovalo preko stotinu učesnika.
Przentacije sa konferencije možete preuzeti ovde:
Fotografija: Dejan Cvrkalj
Izvor: Agrosmart
Podrška mladima kroz razvoj Centra za učenje
"Smatramo da ovako koncipiran Centar može u velikoj meri da doprinese unapređenju znanja proizvođača koji planiraju da se uključe u organsku proizvodnju..." Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pomoćnik ministra Nenda Katanic
"Od samog početka GIZ/ACCES programa smo prepoznali Centar za organsku proizvodnju iz Selenče kao veoma važnog i posvećenog partnera u zajedničkim naporima da se podrži razvoja organskog sektora u Srbiji." GIZ/ACCES Projekt Manadžer - Emilija Stefanović
"Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i projekte Centra iz Selenče, kao i da pružimo pomoć i uzmemo aktivno učešće u imaplementaciji." Autonomna pokrajina Vojvodina, Sekreterijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Pokrajinski sekretar Miroslav Vasin