Saznajte šta je to organski proizvod i koje on prednosti donosi, zašto je bolje koristi organske proizvode ili kako ih prepoznati...
Saznajte kako se dobijaju organski proizvodi, od poljoprivrede i stočarstvra, načina čuvanja i obrade organskih dobara...
30-09-2017
U Selenči, u opštini Bač, 30. septembra 2017. godine, održan je sastanak partnera na projektu „Socijalno uključivanje i osnaživanje mladih kroz podršku razvoju centra za učenje u organskoj proizvodnji“ (Social Inclusion and Empowerment of Youth Through Support to Development of LC in Eco production), finansiranog iz Višegradskog fonda (Visegrad Fund).
Sastanku su prisustvovali predstavnici Centra za organsku proizvodnju Selenča, Srbija (Centre for Organic Production Selenca - COPS) koji je nosilac projekta, te predstavnici Regionalne razvojne agencije Senec Pezinok, Bratislava, Slovačka (Regional Development Agency Senec Pezinok – RDA SP), Asocijacije regionalnih brendova, Mukarov, Češka (Association of regional brands – ARB), Saveza udruženja organskih proizvođača FBiH, Sarajevo, BiH (Federation of Associations of organic producers FB&H – FAOP) i Nacioalne agencije za ruralni razvoj, Kišinau, Moldavija (National Agency for Rural Development. U projektu učestvuje i Raba-Duna-Vag evropska grupa za teritorijalnu saradnju, Tatabanya, Mađarska (Raba-Duna-Vag European Grouping for Territorial Cooperation – RDV EGTC).
Na sastanku su potpisani sporazumi o saradnji između projektnih partnera – COPS-a, moldavske Nacionalnne agencije za ruralni razvoj i Asocijacije regionalnih brendova iz Češke Republike.
Učesnici su predstavili rad, postignute rezultate i organizacionu strukturu svojih organizacija, kao i ulogu na partnerskom projektu.
Sastanku partnera na projektu prisustvovao je i predstavnik Ambasade Republike Slovačke Jan Vodevacki, koji je pozdravio učesnike sastanka u Selenči rekavši da je Ambasada voljna i spremna da doprinese uspešnom sprovođenju ovog i sličnih projekata. Naglasio je da su, prema najavama nadležnih u Srbiji, u toku završne aktivnosti vezane za akreditaciju operativnog tela za IPARD II program Republike Srbije, te da bi prvi pozivi iz ovog programa trebalo da budu raspisani do kraja 2017. godine. Istakao je da Slovačka i njene institucije mogu da budu od pomoći i da su na raspolaganju srpskim poljoprivrednicima I institucijama za pomoć u realizaciji IPARD programa.
Nakon prezentacija partnerskih organizacija, projektni tim analizirao je dosadašnje realizovane aktivnosti i sagledao moguće prepreke u sprovođenju budućih. Jedna od prvih aktivnosti, koja će se realizovati do kraja projekta je priprema i distribucija “njusletera” (newsletter) u kojem se na tri jezika – srpskom, bosanskom i rumnskom, predstavljaju aktuelni događaji vezani za projekat.
Projektni tim razgovarao je i o aktivnostima vezanim za mapiranje mladih organskih proizvođača u zemljama u kojima se realizuje projekta, te o e-platformi koja bi trebalo da bude uspostavljena do februara 2018.
Takođe, učesnici sastanka osvrnuli su se na aktivnost vezanu za informisanje o projektu na 11. Međunarodnom forumu organske proizvodnje u Selenči 29. i 30. septembra 2017, kojem prisustvuju relevantni predstavnici biznis sektora, vladinog i nevladinog sektora, u cilju transfera znanja i iskustava, uspostavljanja i razvoja novih parterskih odnosa i započinjanja novih inicijativa i projekata. Jedna od sledećih aktivnosti je i organiozacija treninga trenera u Češkoj Republici. Reč je o pet trenera iz Srbije, BiH i Moldavije kojima će biti preneta iskustva iz Češke.
Zajednički zaključak svih partnera na pomenutom sastanku jeste da postojeće partnerstvo čini snažnu osnovu za razvoj novih projektnih predloga kao i mogućnosti za učešće u drugim programima i fondovima EU.
Podrška mladima kroz razvoj Centra za učenje
"Smatramo da ovako koncipiran Centar može u velikoj meri da doprinese unapređenju znanja proizvođača koji planiraju da se uključe u organsku proizvodnju..." Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pomoćnik ministra Nenda Katanic
"Od samog početka GIZ/ACCES programa smo prepoznali Centar za organsku proizvodnju iz Selenče kao veoma važnog i posvećenog partnera u zajedničkim naporima da se podrži razvoja organskog sektora u Srbiji." GIZ/ACCES Projekt Manadžer - Emilija Stefanović
"Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i projekte Centra iz Selenče, kao i da pružimo pomoć i uzmemo aktivno učešće u imaplementaciji." Autonomna pokrajina Vojvodina, Sekreterijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Pokrajinski sekretar Miroslav Vasin