Saznajte šta je to organski proizvod i koje on prednosti donosi, zašto je bolje koristi organske proizvode ili kako ih prepoznati...
Saznajte kako se dobijaju organski proizvodi, od poljoprivrede i stočarstvra, načina čuvanja i obrade organskih dobara...
.
Centar za organsku proizvodnju Selenča (COPS), kao nosilac međunarodnog projekta koji za cilj ima osnaživanje mladih poljoprivrednika, učestvovaće na stručnom skupu u Mađarskoj – treningu za savetnike u organskoj proizvodnji u mestu Tata (Tatabanya), Mađarska.
Članovi Centra zajedno sa organskim proizvođačima iz Bosne i Hercegovine i Moldavije, biće obučeni za prenos dodatnih znanja mladim poljoprivrednicima u tim zemljama kroz program edukacija koji će organizovati partneri na projektu Raba-Duna-Vag European Grouping for Territorial Cooperation – RDV EGTC.
Trening za savetnike u organskoj proizvodnji se realizuje kako bi proizvođači, početnici u organskoj poljoprivredi, stekli dodatna znanja i iskustva od svojih kolega, farmera iz drugih zemalja i u skladu sa tekućim praksama u Evropskoj uniji.
Najavljeni trening za savetnike iz Srbije kao i drugih zemalja, učesnica u projektu „Socijalno uključivanje i osnaživanje mladih kroz podršku razvoju centra za učenje u organskoj proizvodnji“(Social Inclusion and Empowerment of Youth Through Support to Development of LC in Eco production), finansiranog iz Višegradskog fonda (Visegrad Fund), trajaće od 25. marta do 29. marta 2018. godine.
U okviru treninga mladi poljoprivredni proizvodžaći će biti edukovani o EU regulativama u oblasti organske proizvodnje i prerade, izvoznim mogućnostima kroz praktične primere i posete preduzećima koji to već rade, principima i inovativnim metodama i konceptima u organskoj proizvodnji i dr. Pored navedenog, planirane su i posete eko selima u mestu Agostyany kao i drugim lokalnim proizvodzačima.
Ovom stručnom skupu o organskoj proizvodnji prisustvovaće i mediji iz Srbije, specijalizovani za poljoprivredu, s obzirom na to da je jedan od ciljeva projekta i edukacija medija u ovoj oblasti. Kroz ovaj edukativni model, dizajniran s ciljem jačanja ukupnih kapaciteta medija, novinari će steći nova znanja i u pogledu zakonodavstva EU koje se tiče organske proizvodnje, i u pogledu principa i tehnologija koje se primenjuju u ovoj vrsti poljoprivrede. Na taj način biće povećan nivo izrade kvalitetnog medijskog sadržaja, što će doprineti popularizaciji i promociji vrednosti i značaja organske proizvodnje za ostanak i bolji život mladih u ruralnim područjima.
Inače, jedan od najvažnijih rezultata projekta je prenos iskustava i znanja zemalja V4 u oblasti organske proizvodnje mladima koji žele da počnu svoj posao u oblasti organske proizvodnje, ali i promocija i unapređenje uslova za bavljenje ovom proizvodnjom u našoj zemlji, Bosni i Hercegovini i Moldaviji, što će doprineti ruralnom razvoju i ostanku mladih u seoskim sredinama.
Nosilac projekta „Socijalno uključivanje i osnaživanje mladih kroz podršku razvoju centra za učenje u organskoj proizvodnji“ je Centar za organsku proizvodnju Selenča, a u njemu učestvuju i Regionalna razvojna agencija Senec Pezinok iz Slovačke (Regional Development Agency Senec Pezinok – RDA SP), Asocijacija regionalnih brendova iz Češke (Association of regional brands – ARB), Savez udruženja organskih proizvođača FBiH iz Bosne i Hercegovine (Federation of Associations of organic producers FB&H – FAOP), Nacioalna agencija za ruralni razvoj iz Moldavije (National Agency for Rural Development, te Raba-Duna-Vag, evropska grupa za teritorijalnu saradnju iz Mađarske (Raba-Duna-Vag European Grouping for Territorial Cooperation – RDV EGTC).
Podrška mladima kroz razvoj Centra za učenje
"Smatramo da ovako koncipiran Centar može u velikoj meri da doprinese unapređenju znanja proizvođača koji planiraju da se uključe u organsku proizvodnju..." Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Pomoćnik ministra Nenda Katanic
"Od samog početka GIZ/ACCES programa smo prepoznali Centar za organsku proizvodnju iz Selenče kao veoma važnog i posvećenog partnera u zajedničkim naporima da se podrži razvoja organskog sektora u Srbiji." GIZ/ACCES Projekt Manadžer - Emilija Stefanović
"Mi smo spremni da podržimo svaku inicijativu i projekte Centra iz Selenče, kao i da pružimo pomoć i uzmemo aktivno učešće u imaplementaciji." Autonomna pokrajina Vojvodina, Sekreterijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. Pokrajinski sekretar Miroslav Vasin